لوگوی فراز نگار

جت پرینتر DOD،های رزولوشن

دستگاه های جت پرینتر با سیستم DOD به دو دسته لارج کارکتر یا درشت نگار و های-رزولوشن تقسیم می شوند. دستگاه های جت پرینتر درشت نگار کیفیت چاپ بسیار بالایی ندارند اما معمولا به عنوان یکی از گزینه های بسیار مناسب برای چاپ های بزرگ در صنایعی مانند بشکه سازی، کارتن سازی، چاپ بر روی کیسه های بزرگ و در کل چاپ های بزرگ پیشنهاد می شوند. در جت پرینتر های  HR مسئله کیفیت به صورت کامل حل شده و با سیستم DOD این جت پرینتر ها می توانند کیفیت بسیار بالایی عرضه کنند. لازم به ذکر است سیستم های DOD با دو تکنولوژی حرارتی(ترمال) و پیزو الکتریک عرضه می شوند که در این مطلب تنها جت پرینترهای پیزو الکتریک که در چاپگرهای صنعتی کاربرد گسترده تری دارند مورد توجه بوده است.
جت پرینتر DOD

 

جت پرینتر های (Drop-on-demand (DOD پیزوالکتریک   

برخی از مواد ویژگی به نام پیزوالکتریک دارند که برای تبدیل انرژی مکانیکی و الکتریکی از این خاصیت آنها استفاده می شود. برای نمونه جرقه ای که در فندک های خانگی بر اثر زدن ضربه به دست می آید نمونه ای از کاربرد این خاصیت گروهی از مواد است. در دستگاه های جت پرینتر پیزوالکتریک این ویژگی به صورت عکس استفاده می شود به این معنی که با وارد شدن ولتاژ یک ضربه ی مکانیکی برای پرتاب جوهر به دست می آید. در دستگاه های جت پرینتر DOD جوهر بر اساس فرمانی که صادر می شود با استفاده از نازل های مختلف و متعدد چاپ می شود.

 

ویژگی‌های دستگاه‌های DOD HR

دستگاه‌های جت پرینتر های-رزولوشن High-Resolution DOD بر خلاف دستگاه های جت پرینتر درشت نگار یا لارج کارکتر کیفیت چاپ بسیار بالایی دارند. در دستگاه های لارج کارکتر تعداد نازل ها بین 7 تا 32 عدد است اما در دستگاه های های-رزولوشن از نازل های 128 تایی برای چاپ استفاده می شود و به همین خاطر کیفیت چاپ بسیار بالاتری ( DPI 180)  به دست می آید.

 

از جت پرینترهای های-رزولوشن در چه صنایعی استفاده می شود؟

با توجه به سرعت بالا و کیفیت بالای جت پرینترهای های-رزولوشن و همچنین مصرف پایین جوهر و مصرف بسیار کم حلال  در صنایع متوسط و بزرگ از این جت پرینترها در صنایع مختلف استفاده می شود.. برای نمونه در صنایع MDF، شیشه سازی، فیلترسازی، صنایع غذایی و نوشیدنی و … به شکل گسترده ای از این جت پرینترها استفاده می شود. برای آشنایی با کارکرد جت پرینتر ها می توانید از صفحه صنایع مرتبط ما دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *