لیبل و پرینت دیجیتال

چاپ و بسته بندی: آیا قدم بزرگ بعدی در اینجاست؟

مدل تکرار پذیر تکنولوژی چاپ

در طول تاریخ دیجیتالی شدن تکنولوژی و فرآیندهای چاپ، ما یک مدل نسبتاً تکرارپذیر از تغییر را دیده ایم. چیزی شبیه به این درباره چاپ ها، بسته بندی ها و لیبل ها رخ می دهد:

  • یک فن آوری جدید معرفی شده است.
  • این خلاقیت جدید را در نحوه استفاده از آن در فرایند تولید هدایت می کند.
  • تولید کنندگان (در این مورد مبدل) آن را به پایگاه مشتری خود معرفی می کنند که امکان استفاده از برنامه های جدید را می بیند و با این شرایط نیازمندی های جدیدی نیز می یابد.

این به نوبه خود باعث توسعه تکنولوژی جدید می شود و این چرخه مکررادامه دارد…

در حالی که همه این وقایع در حال وقوع است، مصرف کنندگان (چه مصرف کنندگان اطلاعات و چه محصولات) در حال تطبیق و تعریف مجدد انتظارات خود هستند، و همچنین ایجاد خواسته های بازار جدید. با در نظر گرفتن این چرخه، میزان پذیرش دیجیتال و انتقال از تکنولوژی ها و فرآیندهای وارث آنها افزایش می یابد.

سهم چاپ دیجیتال از بازار چاپ و بسته بندی

ما در حال حاضر در این روند تحول صنعت چاپ و بسته بندی خوب عمل می کنیم. در حالی که تخمین کل بازار سالانه بسته بندی در بخش فروشی برای تعیین کردن بسیار دشوار است، به نظر می رسد در حدود 400 تا 500 میلیارد دلار باشد. برآوردها نشان دهندۀ این است که در حال حاضر تنها حدود 3 درصد این بخش بصورت دیجیتال است، در حالیکه بیشتر آن در چاپ و بسته بندی انعطاف پذیر قراردارد و فرصت های قابل توجه برای رشد ایجاد میکند اما رشد در کدام برنامه ها و با چه میزان؟

لیبل ها

از لحاظ تاریخی، لیبل ها عمدتا با استفاده از فلکسوگرافی یا افست ساخته می شدند اما در اواسط دهه 1990، به استفاده از الکتروفیزیوگرافی دیجیتال برای تولید لیبل رایج شد. از آن زمان، ما شاهد یک تغییر جهت سمت به استفاده از انواع فن آوری الکتروفوتوگرافی و جوهر افشان، از مارک اندی، HP Indigo، Gallus، Xeikon و غیره بودیم. این تغییر با رشد تولید لیبل های کوتاه مدت مواجه شد، در حالیکه به برندهای تجاری ، لیبل های سفارشی، بازاریابی هدفمند و  زمان بازاریابی سریعتر را ارائه می داد.

در عین حال، ما شاهد افزایش استفاده از بسته بندی انعطاف پذیر بوده ایم که چاپ را نیز تحت تاثیر قرار داده است. مزایای انعطاف پذیری و هزینه چاپ مستقیم روی بسته، به ویژه با معرفی چاپگرهای جوهر افشان، در حال حاضر بر روی لیبلها و برخی از تولیدات چاپ و بسته بندی های انعطاف ناپذیر نیز تاثیر می گذارد. به این ترتیب نه فقط شاهد یک تحول از آنالوگ به دیجیتال بلکه یک تغییر در نوع تقاضای چاپ نیز بوده ایم. این پرینترهای کاربردی جدید، از طریق معرفی برنامه های جدید، به رشد فراتر از انتقال آنالوگ به دیجیتال تاثیر می گذارد.

آینده چاپ و بسته بندی

چاپ و بسته بندی دارای مقادیر مختلف و منحصر به فرد در مقایسه با نسخه چاپی یا بازارهای موازی خود هستند. سازگاری با رسانه ها و جوهرمصرفی و رعایت مسائل قانونی، مخصوصاً برای غذا، داروسازی، لوازم آرایشی و دیگر محصولات حساس، بسیار حائز اهمیت هستند. ضرورت های وسیع تر در خصوص رنگ برای افزایش دید و حفظ هویت نام تجاری و جذابیت محصول در قفسه ها وجود دارد. نیاز به تخصص در طراحی ساده و برای سریعتر کردن زمان بازاریابی، فقط یکی از مسائلی است که سرعت پذیرش و رشد فن آوری های چاپ دیجیتال در این فضا را تسریع می کند. اگر به آنها ، بعضی از فرصت های جدید مانند شخصی سازی، ارتقاء در بسته بندی و جاسازی های هوشمند  را برای صاحبان برندها را اضافه کنید، می توانید برخی از چالش های هیجان انگیز آینده را پیش بینی کنید.

در مقاله های آینده، ما به بسیاری از این تکنولوژی های جدید، فرآیندها و داستان های موفقیت پی می بریم. در اصل، ما به دنبال چگونگی استفاده و تولید بسته بندی در امروز و در آینده خواهیم بود. همانطور که در ابتدای این مقاله اظهار داشتم، این تغییر از طریق آنالوگ به فرم های دیجیتال و بسته بندی تغییر تازه ای جدید نیست و ما در مسیر آن قرار داریم. در حال حاضر ما در حال ملاحظه بسیاری از خواسته ها، الزامات و فنآوری هایی هستیم که این تغییر را سرعت میبخشند و در همین زمان در دسترس هستند.

برگرفته از وب سایت http://whattheythink.com

ترجمه از تیم کارشناسی شرکت بازرگانی فرازنگار

Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

بیشتر بخوانید

بستن منو