مارک زن دستی

جت پرینترهای اتوماتیک و دستی

دستگاه های جت پرینتر اتوماتیک و چاپ دستی و همچنین روش های چاپ تماسی و غیرتماسی از جمله اصطلاحاتی هستند که برای شناسایی دستگاه های چاپ صنعتی می شوند. در زیر نگاه دقیق تری به این مفاهیم داشته ایم.

مفاهیم مرتبط با دستگاه های پرینتر صنعتی

دستگاه های پرینتر صنعتی، دستگاه های ثبت سری ساخت، بچ کد زن، ماشین های مارکینگ، دستگاه های تاریخ زن و … نام دستگاه هایی هستند که با کارکردهایی مشابه در موارد زیر کاربرد دارند:

  • صنایع دارویی، صنایع غذایی، صنایع بهداشتی و  دیگر صنایع بسته بندی برای پرینت بچ نامبر (Batch No.) تاریخ تولید، تاریخ انقضا، قیمت خرده فروشی،  و … بر روی کارتن ها و بسته های ساده یا لیمینت شده و و یا لیبل هایی که بر روی بسته بندی ها می خورند، کف قوطی های فلزی، بطری ها، شیشه های مربا و در کل هر سطح دیگری مرتبط با بسته های مواد مختلف.
  • ثبت اطلاعات اضافی متنوع همزمان با بسته بندی نهایی کار.
  • ثبت تغییر قیمت و یا پیشنهاد ویژه بر روی کارتن ها و بسته های موجود.

دسته بندی دستگاه های مختلف کد زن

دستگاه های مختلف کدزن به شکل های مختلف قابل دسته بندی هستند و کاربران این دستگاه ها بهتر است با توجه به نیاز خود به انواع این دسته بندی ها هنگام خرید دستگاه جت پرینتر توجه کنند:

  • دستگاه های پرینتر تماسی
  • دستگاه های پرینتر غیرتماسی

دستگاه های پرینتر اتوماتیک و دستی

دستگاه های تماسی و غیر تماسی را می توان در دسته ی بزرگتری قرار داد که شامل دستگاه های جت پرینتر اتوماتیک، نیمه اتوماتیک  و دستی است.

دستگاه اتوماتیک

پس از تنظیم ابتدایی دستگاه های جت پرینتر اتوماتیک اپراتور دستگاه تنها کافی است بر روی کارکرد کلی دستگاه نظارت داشته باشد و دستگاه به صورت خودکار کار خواهد کرد. عملیات های خوراک دهی، پرینت و جمع آوری به صورت خودکار انجام می شود. هر چند شیوه ی کار در هر دستگاه نسبت به دستگاه دیگر ممکن است تفاوت هایی داشته باشد.

پخش ویدیو

چاپ با دستگاه نیمه اتوماتیک بر روی کارتن

دستگاه های نیمه اتوماتیک

این دستگاه ها به صورت اتوماتیک کار چاپ بر روی محصول را انجام می دهند، اما کار خوارک دهی و جمع آوری محصول لازم است به صورت دستی انجام شود. معمولا کار پرینت و صدور فرمان پرینت توسط قطعه ای به نام فتوسل که وظیفه دیدن محصول و صدور فرمان چاپ را دارد انجام می شود.

دستگاه های دستی

در این دستگاه های خوراک دهی، پرینت بر روی محصول و جمع آوری محصول به صورت دستی انجام می شود. این دستگاه ها برای مجموعه های کوچک  و یا تولیدهای محدود مناسب است.

روش چاپ تماسی

این دستگاه ها کار مارک زنی و یا پرینت را با  ایجاد تماس بر روی سطح مورد نظر انجام می دهد. این دستگاه ها معمولا از چند عبارت و یا عدد فلزی و یا پلاستیکی به همراه جوهر تشکیل شده اند . شیوه ی چاپ در این دستگاه به صورت افست است.

روش چاپ غیرتماسی

این دستگاه ها هنگام عمل چاپ هیچ تماسی با محصول ندارند. به صورت معمول این دستگاه ها با پاشش جوهر ویا اشعه بر روی محصول مورد نظر چاپ می کنند. نکته ای که در این دستگاه ها بسیار اهمیت دارد این است که محصول با سرعت مشخص و ثابتی از روبروی هد دستگاه حرکت کند.

محصول در حال حرکت بوسیله یک سنسور (فتوسل) شناسایی می شود و یک سیگنال به دستگاه پرینتر به صورت آنی ارسال می شود و عمل چاپ طبق زمان بندی که به دستگاه داده شده انجام می شود. دستگاه هایی که در این رده بندی قرار می گیرند شامل دستگاه های جت پرینتر، لیزر پرینتر و دستگاه های صنعتی کدزنی و … هستند.

Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

بیشتر بخوانید

Close Menu